Motivation Praktiskt Lärande och Lärmiljö

Logga MPLL                                                   Flagga Europeiska socialfonden

Eu projektet som skapar beredskap för förändring

 

"På fredag kan jag kalla mig för Diplomerad coach och det är någonting som jag ska ha i mitt CV".

 Stolt deltagare i utbildningen Diplomerad coach 

"Coachningen är ett sätt att förhålla sig till barns lärande. Att man skaper sen sån miljö där barna får tänka och fundera själv och med varann" 

 Annalena C


Den sista juni 2011 är stoppdatumet för EU-projektet "Motivation Praktiskt lärande och Lärmiljöer". Sedan våren 2010 fram till sommaren 2011 har 15 olika utbildningar genomförts inom projektet i Timrå kommun, Krokoms kommun och Jämtlands gymnasieförbund. Totalt har 1 169 pedagoger deltagit i projektets utbildningar. MPLL bygger på att utveckla förhållningsätt hos individer och grupper, så att de är användbara och hållbara, även om omvärlden förändras. Projektets syfte har även varit att bygga positiva förväntningar hos pedagogerna, så att de ser styrkor  hos sig själv och sina elever.

Efter projektets slut är målet att utbildningar som ingått i projektet ska ha betydlese för de enskilda pedagogerna och att arbetsgivaren ska kunna ta tillvara all denna ny kompetens.  

 

Den stora tjocka foldern och det lilla informationsbladet

Under projektets gång har projektledare tagit fram en informationmaterial om projektet MPLL och det arbetsätt som använts. Syftet är att vi som arbetat inom projektet vill dela med oss och sprida våra erfarenheter till andra, både under den tid som MPLL pågått och efter projektets slut.

Stor folder MPLL

1000 personer tankar trådar

- Att väva ihop gemensam kompetens 

lilla folder

Beredskap

för förändring

 

Om du har frågor kring projektet MPLL är du välkommen att kontakta

Projekteldare

Gudrun F Brännberg, www.gudrunbrannberg.se

Koordinator

Ing-Britt Pousette, ing-britt.pousette@timra.se


Kommentera sidan Dela och tipsa

Sidan uppdaterad den 8 maj 2012